تبلیغات
مجله علمی تفریحی سرگرمی گیلاس - توانایی "دیدن" نابینایان از راه گوش!
مجله علمی تفریحی سرگرمی گیلاس
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 22 فروردین 1390

محققان آمریكایی با مقایسه فعالیت‌های مغزی افراد نابینای مادرزاد و افراد بینا كشف كردند كه بخش فرآیند بینایی و تصور فاصله چشم می‌تواند كارایی خود را به پردازش اطلاعات صدا تغییر دهد.

این تحقیق كه تو سط محققان مركز دانشگاه مونترال انجام شد بر اساس تحقیقات دیگر نشان داد افراد نابینا از توانایی شنیداری بالایی در درك فاصله خود دارند.

 

قشری بصری مغز مسئولیت پردازش دید را بر عهده دارد. در هر دو نیمكره راست و چپ مغز یك قشر بصری وجود دارد.

 

تحقیقات محققان نشان داده كه برخی از نواحی جریان لوب پس سر پشتی نیاز به تجربه دیداری برای تولید چیز ویژه‌ای برای پردازش اطلاعات فضایی نداشته و به صورت یكپارچه در شبكه مغزی موجود كه از قبل برای این فعالیت اختصاص یافته ادغام می‌شوند.

 

محققان در تحقیقات خود فعالیت مغزی 11 مورد نابینای مادرزاد و 11 مورد بینا را در مواجهه با صدا با ام‌آرآی مورد بررسی و تحلیل قرار دادند.

 

در سال‌های اول زندگی، مغز خود را بر اساس تجربه و با حذف برخی از اتصالات سیناپسی و تقویت برخی دیگر خود را شكل می‌دهد. پس از اتمام اوج رشد مغز در حدود هشت ماهگی، حدود 40 درصد از سیناپس‌های قشر بصری به تدریج برای رسیدن به یك تراكم ثابت سیناپسی در حدود 11 سالگی حذف می‌شوند.

 

احتمال دارد كه تغییر كاربرد دیداری به شنیداری برای حفاظت از اتصالات عصبی همیشه در حال تغییر افراد باشد، اما به گفته محققان این نظریه احتیاج به تحقیقات بیشتر دارد.
طبقه بندی: پزشکی، 
ارسال توسط علی

آخرین مطالب
نظر سنجی
دانشمندان مورد علاقه خود را انتخاب کنید(یک یا چند تا)داغ داغ
امکانات جانبی