مجله علمی تفریحی سرگرمی گیلاس
پژوهشگران دانشگاه شهید باهنر کرمان از غبار کوره های ذوب مجتمع مس سر چشمه کرمان نانوذرات اکسید مس برای تصفیه پسابهای صنعتی تولید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس اسماعیل دره زرشکی عضو هیئت علمی پژوهشکده‌ انرژی و محیط زیست دانشگاه شهید باهنر کرمان در این باره توضیح داد: کوره های ذوب مجتمع مس سرچشمه سالانه چندین تن غبار حاوی کانیهای مس دار تولید می کنند، در این راستا پروژه‌ ای در زمینه "لیچینگ" (تخلیص و تغلیظ محلولها)، "بیولیچینگ" و تولید محلول سولفات مس از این غبارها تعریف شد.

وی تولید نانوذرات مس با روشی نوین را از دستاوردهای اجرای این پروژه تحقیقاتی نام برد و اظهار داشت: در ادامه‌ این تحقیقات موفق به تولید نانو ذرات اکسید مس از محلول لیچینگ حاصل از غبارهای کوره ذوب مجتمع مس سرچشمه کرمان شدیم.
 
عضو هیئت علمی پژوهشکده‌ انرژی و محیط زیست دانشگاه شهید باهنر کرمان به مزیتهای این پژوهش اشاره کرد و ادامه داد: نانو ذرات خالص اکسید مس را با خلوص 99/99 درصد با ابعاد 40 تا 80 نانو متر از محلول سولفات مس با غلظت پایین (2/0 تا 5/0 مولار)، بدون نیاز به تجهیزات پیچیده و مواد آلی گران قیمت و سمی به دست آوردیم.
 
دره زرشکی به بیان نحوه اجرای این پژوهش پرداخت و خاطرنشان کرد: از نانوذرات اکسید مس می توان برای جذب فلزات سنگین از پساب کلیه صنایع به ویژه صنایع معدنی و همچنین به عنوان ماده ای برای بهبود خواص انتقال حرارت سیالاتی مانند آب و روغنها استفاده کرد.طبقه بندی: نانو تکنولوژی، 
ارسال توسط علی

آخرین مطالب
نظر سنجی
دانشمندان مورد علاقه خود را انتخاب کنید(یک یا چند تا)داغ داغ
امکانات جانبی