مجله علمی تفریحی سرگرمی گیلاس

محققان توانسته‌اند با تزریق نوعی واكسن شامل ذرات ویروس سرماخوردگی و یك ذره كه مانند كوكائین عمل می‌كند، مصونیت ضدكوكائین در موش به وجود بیاورند.

محققان در مطالعات خود كه در مجله «ملكولار تراپی» به چاپ رسیده اظهار كرده‌اند كه این استراتژی نوین ممكن است بتواند برای اولین بار به كسانی كه به كوكائین اعتیاد دارند، راهی برای شكستن این عادت و بازگشت ارائه بدهد.

به گفته این محققان این یافته‌ها حتی ممكن است به افرادی كه به مواد دیگر مانند نیكوتین، هروئین و سایر مواد مخدر اعتیاد دارند نیز كمك كند.

تازگی این درمان احتمالی در این است كه یك ماده شیمیایی را كه از لحاظ ساختاری بسیار شبیه كوكائین است به اجزای آدونوویروس كه یك ویروس شایع سرماخوردگی است می‌چسباند.

با این روش، سیستم ایمنی بدن در برابر یك عامل عفونی (ویروس) به حالت آماده‌باش درآمده و همچنین كوكائین را نیز به صورت یك عامل مزاحم حساب می‌كند.

به محض شناخته شدن ساختار عامل مزاحم، سیستم طبیعی ایمنی بدن در برابر ذرات كوكائین آماده می‌شود، بنابراین هرگاه فرد كوكائین مصرف كند، پادتن‌ها به سرعت تولید شده و از دسترسی این ماده به مغز جلوگیری می‌كنند. در این حالت فرد در زمان استفاده از مواد به آن حالت اوج نرسیده و به مرور اعتیاد خود را ترك می‌كند.


آخرین مطالب
نظر سنجی
دانشمندان مورد علاقه خود را انتخاب کنید(یک یا چند تا)داغ داغ
امکانات جانبی