مجله علمی تفریحی سرگرمی گیلاس
تصاویری شگفت انگیز از حیات وحش در سرزمینهای قطبی
یک عکاس طبیعت با سفر به دو قطب جنوب و شمال تصاویری شگفت انگیز از حیات وحش و طبیعت زیبای یخی را به تصویر کشیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله نشنال جغرافی مجموعه ای از زیباترین عکسهای "پل نیکلن" عکاس سرزمینهای قطبی را منتشر کرده است.

پل نیکلن با سفر به قطبهای شمال و جنوب موفق شده است این تصاویر شگفت انگیز و بسیار دیدنی را تهیه کند.

1- یک فوک پلنگی به صورت تهدیدآمیزی دهان خود را به سوی فوک دیگری که از پشت درحال نزدیک شدن به عکاس است باز کرده است.
 
 
2- آب منجمد، تصویر یک خرس قطبی را که زیر سطح یخی آب برای غافلگیر کردن شکار خود درحال حرکت است منعکس می کند. گرمای جهانی می تواند تا پایان این قرن موجب انقراض این پستانداران شود.
 
 
3- در جزیره "السمر" و بر روی زمین آفتابی نیمه شب تابستانی، یک خرس قطبی ساعت سه بامداد در دمای 40 درجه زیر سفر به شکار می رود. این خرسها به منطقه خاصی از قطب تعلق ندارند و می توانند در مسافتهای طولانی به دنبال غذا بروند. این حیوانات اغلب از روی یک آیسبرگ به روی آیسبرگ دیگری می جهند.
 
 
4- در یک لحظه بسیار نادر استراحت در طول فصل جفتگیری. یک فیل دریایی با پرتاب کمی ماسه به روی بدن قصد دارد کمی خود را سرحال بیاورد. این فیل دریایی نر به مدت دو هفته این ساحل را تصاحب کرد. این حیوان توانسته بود پس از نبردهای طولانی با سایر نرهای رقیب بر آنها غلبه کند.
 
 
5- کاهش یخهای قطبی، زیستگاه بندپایان این منطقه را در معرض خطر قرار داده است. بندپایان، بی مهرگانی هستند که از شاخکها، بازوچه ها و دندانهای تیز برای شکار استفاده می کنند. نهنگها از این جانوران بی مهره تغذیه می کنند. این جانوران به بزرگی یک دانه برنج هستند و زمانی که نهنگ دهان بزرگ خود را باز می کند می تواند هزاران نمونه از آنها ببلعد.
 
 
6- به نظر می رسد که این حیوانات با افسانه های تک شاخهایی که در قلمروهای پادشاهی قرون وسطایی زندگی می کردند خویشاوند باشند. عاجهای بلند این حیوانات که "ناروال" نام دارند از قرنها قبل به عنوان یک کالای تجاری گران خرید و فروش می شود. امروزه، شکار این حیوانات جمعیتهای آنها را که در دریاچه جزیره بافین زندگی می کنند به شدت در معرض تهدید قرار داده است. در این جزیره، ناروالهای نر برای نفس کشیدن به روی سطح آب می آیند. این عاجها در واقع، دندانهایی هستند که بر روی لب بالایی رشد می کنند و ویژه نمونه های نر هستند. اعتقاد بر این است که این عاج برای نرها همانند شاخهای گوزنهای نر، جنبه زیبایی دارند.
 
 
7- در جزیره آنورس، در قطب جنوب، بزرگی و بیکرانگی یخها در مقابل این پنگوئنهای کوچک به زیبایی به تصویر کشیده شده است.
 
 
8- یک شیر دریایی کوچک که تنها 18 روز از زندگی خود را پشت سر گذاشته است آرام در میان آبهای یک رودخانه استراحت می کند.
 
 
9- پرتوهای درخشان خورشید محل اقامت "ارنست شاکلتون"، مکتشفی که به همراه پنج یار خود از هندوراس در سال 1916 به یک پایگاه صیادان نهنگ در جورجیای جنوبی رسیدند را نورانی می کند. این 6 مکتشف پس از طی مسافت هزار و 300 کیلومتر از دل قطب جنوب توانستند با موفقیت سفر ماجراجویانه خود را انجام دهند.
 
 
10- پس از یک سفر شگفت انگیز، یک دسته از قزل آلاهای اقیانوس اطلس در رودخانه ای واقع در ایالت "کبک" کانادا با هدف تخمگذاری از حرکت باز می ایستد. قزل آلاهای اقیانوس اطلس که زمانی در تمام رودخانه هایی که به آبهای اطلس شمالی می ریختند از نیویورک تا پرتغال در حرکت بودند از زمان انقلاب صنعتی تا به امروز به طور ثابت کاهش یافته اند.
 


آخرین مطالب
نظر سنجی
دانشمندان مورد علاقه خود را انتخاب کنید(یک یا چند تا)داغ داغ
امکانات جانبی