مجله علمی تفریحی سرگرمی گیلاس
گروه های مختلفی از دانشمندان به صورت همزمان موفق به ساخت ماده نامرئی کننده ای شده اند که عملکرد خود را در زیر آب نیز حفظ کرده و در آینده می توان از آن برای نامرئی کردن زیردریایی ها استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در گذشته دانشمندان از متامواد مختلفی برای هدایت و کنترل پراکندگی بخشهای مختلفی از طیف نوری استفاده می کردند و می توانستند به نوعی از ویژگی نامرئی شدن دست پیدا کنند. ماه گذشته محققان دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند از خلق مواد پوششی قابل انعطافی خبر داد که به متافلکس مشهور بوده و می توانستند کاربردهای تجاری و صنعتی مواد نامرئی کننده را امکان پذیرتر کنند.

از سویی دیگر نشریه نیچر به تازگی از دو گروه مجزا خبر داده است که یکی از آنها در سنگاپور و دیگری در دانشگاه بیرمنگام بریتانیا و امپریال کالج لندن توانسته اند اجسامی با قطر چند سانتی متر را نامرئی کنند. این مواد با استفاده از ویژگی های خاصی از کریستالهای کلسیتی ساخته شده اند.

هنگامی که پرتوهای نور از میان این ماده نامرئی کننده عبور می کنند، منحرف شده و مواد را نامرئی نشان می دهند. کلسیت از ویژگی های نوری خاصی برخوردار است و پرتوهای نوری در آن به شکلی منحرف می شوند که به نظر می آید پرتوها از سطح زیر جسم تابیده شده اند، گویی هیچ جسمی آنجا وجود ندارد.

محققان تیم سنگاپور-MIT نیز این "فرش کلسیتی" را با استفاده از موادی مشابه ساخته اند که می تواند پرتوهای سبز، آبی و قرمز نور مرئی را از جسمی در ابعاد 38 در 2 میلیمتر منحرف کند. این فرش به گونه ای طراحی شده تا حتی در زیر آب نیز عملکردی مشابه داشته باشد.

به گفته محققان دولتها می توانند از این ماده نامرئی کننده استفاده فراوانی ببرند برای مثال می توانند از آن برای نامرئی کردن اجسام یا نیروهای خود در بستر دریاها استفاده کنند. محققان دانشگاه بیرمنگام نیز این ردای کلسیتی را به گونه ای طراحی کرده اند که می تواند اجسامی به ارتفاع چند سانتیمتر را نامرئی کند، اما تنها بر روی خشکی.

با توجه به اینکه مواد نامرئی کننده ساخته شده در سنگاپور و بیرمنگام بسیار ارزان قیمت تر از دیگر موادی هستند که تا به حال ساخته شده اند، امیدواری ها برای ساختن ردای نامرئی کننده در آینده ای نزدیک افزایش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش نیچر، یکی از نگرانی هایی که در رابطه با استفاده از مواد نامرئی کننده وجود دارد این است که در حال حاضر تنها امکان نامرئی کردن اجسام ریز وجود دارد اما این کشفیات جدید آینده ای درخشان را در تولید این نوع از مواد مجسم می کند و نشان می دهد انسان به دست پیدا کردن به یک پوشش کاربردی نامرئی کننده بسیار نزدیکتر شده است.

MEHR
آخرین مطالب
نظر سنجی
دانشمندان مورد علاقه خود را انتخاب کنید(یک یا چند تا)داغ داغ
امکانات جانبی