مجله علمی تفریحی سرگرمی گیلاس
اولین قدمهای انسان به روی مریخ و اعطای مجوز برای کشتن موشها به یک گربه!
استخدام یک گربه موشگیر با مجوز رسمی کشتن در خانه نخست وزیر انگلیس، اولین قدمهای انسان بر روی خاک مریخ و گشایش نمایشگاه کنگره جهانی موبایل در بارسلونا تنها بخشی از رویدادهایی است که هفته گذشته در عرضه علم و فناوری رخ داد.

به گزارش خبرنگار مهر، در هفته ای که گذشت دنیای علم و فناوری شاید رویدادها، اختراعات و اکتشافات مختلفی بود که از جمله آنها می توان به کشف غیرمنتظره نقاشیهای سنگی بر روی دیوارهای یک غار، اولین پیاده روی انسان بر روی خاک مریخ (هرچند بر روی مریخ شبیه سازی شده)، رقابت مغز انسان با ابررایانه شرکت "آی. بی. ام" و راهیابی گربه ای به خانه نخست وزیر انگلیس با مجوز رسمی کشتن موشها اشاره کرد.

کشف نقاشیهای ماقبل تاریخ که تصادفی کشف شدند
 
در هفته ای گذشت خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دانشمندان استرالیایی سازمان تحقیقات صنعتی و علمی کشورهای مشترک المنافع (CSIRO) در کانبرا که با هدف کشف فسیل موشهای صحرایی غول پیکر ماقبل تاریخ وارد یک غار پهناور در شمال شرقی تیمور شرقی شده بودند تصادفاً موفق شدند یک ردیف از نقاشهای صورت انسان که 12 هزار سال قبل بر روی دیوار این غار تراشیده شده بودند را کشف کنند.
 
 
حجم اطلاعات انسان در یک روز به اندازه خواندن 174 روزنامه است
 
در این هفته، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق شدند حجم اطلاعاتی را یک فرد در طول یکسال کسب می کند محاسبه کنند.
 
این محققان دریافتند که هر انسان در طول یکسال دو کادریلیون (یک عدد 2 همراه با 21 صفر) اطلاعات از طریق تلویزیون، رادیو، روزنامه، پست و ایمیل دریافت می کند. این معادل زمانی است که هر فرد در هر روز 174 روزنامه را صفحه به صفحه بخواند.
 
نتایج این تحقیقات نشان می دهد که دنیای کتابخانه ها، رایانه ها، مجموعه های DVD و روزنامه فروشیها 295 تیلیارد مگابایت اطلاعات را ارائه می دهند. 295 تیلیارد به معنی 295 همراه با 18 صفر است.
 
این محاسبات جالب نشان می دهد که اگر این 295 اگزابایت اطلاعات ذخیره شده در "سی. دی رام" نگهداری شوند مجموعه این CD ها می توانند زمین را به آن سوی ماه وصل کند.
 
گوگل، ادیسون و ژول ورن
 
هفته اخیر سالروز تولد 183 سالگی ژول ورن و 164 سالگی تولد ادیسون بود. به همین منظور گوگل در روزهای تولد این دو فرد تاثیرگذار در پیشرفت علم بشر لوگوی خود را به آنها اختصاص داد.
 
در این راستا، گزارشاتی نیز در خصوص اختراعاتی که برپایه ذهنیت خلاق و شگفت انگیز ژول ورن، پدر داستانهای علمی تخیلی و پیش بینهای ادیسون، مخترع لامپ درباره تغییرات فناورانه منتشر شد.
 
این گزارشات نشان می دهند که زیردریایی های الکتریکی، اخبار تلویزیونی یا رادیویی، بادبانهای خورشیدی، اتاقکهای ماه، آسمان نویسی، ویدیو کنفرانس، شوکر الکتریکی و فرود فضاپیما بر روی آب 8 رویای ژول ورن بودند که با توسعه فناوری تحقق یافتند.
 
همچنین دستیابی به کتابهای نیکلی، ماشینها جایگزین نیروی انسانی، تلفنهای هوشمند، بتون مسلح برای همه، ناپدید شدن مبلمان چوبی، قطارهای الکتریکی، تحقق کیمیاگری، تکنولوژی فقر را ریشه کن می کند و کشاورزی هوشمند پیش بینی های ادیسون درباره تغییرات فناوری در آینده بوده اند که امروز همه آنها به واقعیت بدل شده اند.
 
یک نکته: اگر تاکنون تصور می کردید که ادیسون مخترع برق بوده است ذهنیت خود را تغییر دهید. مایکل فارادی برق را اختراع کرده است.
 
 
اولین پیاده روی انسان بر روی سیاره سرخ
 
در این هفته، سرانجام انسان پیش از طی یک سفر 257 روز به مریخ رسید و قدم بر روی خاک سیاره سرخ گذاشت. اشتباه نکنید! این رویایی است که درحال حاضر تنها شبیه سازی آن در قالب پروژه ای به نام "مارس 500" تحقق یافته است.
درحقیقت سوم ژوئن سال گذشته 6 داوطلب شامل سه روسی، یک چینی و دو اروپایی وارد یک فضای ایزوله شدند تا ماموریت سفر به مریخ را شبیه سازی کنند.
 
این پروژه در نزدیکی مسکو و در داخل فضایی به وسعت 550 متر مربع با همکاری موسسه مسائل پزشکی زیستی مسکو و آژانسهای فضایی روسیه و اروپا انجام می شود.

مسافران این سفر شبیه سازی شده پس از 8 ماه زندگی در کپسول فضاپیما سرانجام موفق شدند بر روی سیاره سرخ فرود آیند.
اما در شرایطی که در این فضای ایزوله، این داوطلبان بر روی خاک مریخ شبیه سازی شده پیاده روی می کنند، دانشمندان ناسا به فکر تبدیل کردن سیاره سرخ به مستعمره جدید زمین هستند.
 
درحقیقت، حدود سه ماه قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه آژانس فضایی آمریکا در حال بررسی احتمال اعزام فضانوردان به مریخ در یک سفر بدون بازگشت در سال 2030 است.
 
این پروژه که "کشتی ستاره ای صد ساله" (Hundred Years Starship) نام دارد با بودجه 7 میلیارد دلاری و تا سال 2030 اجرا می شود و هدف از آن تبدیل کردن سیاره سرخ به مستعمره جدید زمین و مهاجرت انسانها به این سیاره است.
این هفته مرکز تحقیقات Ames در راستای همین پروژه نشان داد که بدون یک حفاظ بسیار پرقدرت برای فضاپیماها که بتواند در مقابل ذرات پروتونها مقاومت کند، بارداری در اعماق فضا غیرممکن خواهد شد.
 
بی شک نتایج تحقیقات این دانشمندان ناسا برای کسانی که آرزو دارند فرزندی با شناسنامه مریخی داشته باشند خبر بدی است.
 

 گشایش نمایشگاه کنگره جهانی موبایل 2011
 
دوشنبه 14 فوریه (25 بهمن) نمایشگاه کنگره جهانی موبایل همانند سالهای گذشته در شهر بارسلونای اسپانیا گشایش یافت.
تحلیلگران بازار موبایل معتقدند که در دوره سال 2011 این نمایشگاه عصر دستگاههای الکترونیکی سه بعدی جیبی آغاز شده است.
 
به طوریکه در نمایشگاه MWC 2011 بارسلونا شرکت کره ای "ال. جی" تلفن همراه هوشمند سه بعدی Optimus 3D را رونمایی می کند. این تلفن همراه سه بعدی بدون نیاز به عینک دارای یک پردازشگر دو هسته ای و یک نمایشگر 4.3 اینچی است.
 
 درحقیقت پس از اعلام عرضه  3DS 4، کنسول جدید قابل حمل نینتندو که ماه مارس وارد بازار می شود و پس از دو تلفن همراهی که شرکت شارپ باید تا پایان ماه فوریه وارد بازار کند و پس از دوربین فیلمبرداری جیبی سه بعدی Bloggie 3D که سونی معرفی کرد، اکنون به نظر می رسد که این شرکت کره ای نیز تصمیم گرفته است وارد میدان سه بعدیهای بدون عینک شود.
 
 مامور جدید 007 در خانه شماره 10 با مجوز رسمی کشتن موشها!
 
خانه شماره 10 داونینگ استریت، محل اقامت نخست وزیران انگلیس است. چندی قبل زمانی که یک خبرنگار شبکه "بی. بی. سی" مشغول تهیه گزارشی در مقابل این خانه بود یک موش بزرگ از پشت صحنه عبور کرد و وارد داونینگ استریت شد. به این ترتیب این خبر در سراسر دنیا پیچید که "خانه نخست وزیر انگلیس موش دارد!"
 
اکنون به نظر می رسد که برای نابودی موشهایی که از ماهها قبل در این خانه اقامت کرده اند یک مامور 007 وارد شده است.
این مامور 007 گربه ای به نام "لری" است که از موسسه "خانه سگ ها و گربه های باترسئا" در لندن به محل اقامت دیود کامرون راه یافته است. این گربه که مجوز رسمی کشتن موشها را دارد وظیفه دارد این خانه را از وجود دشمنان قسم خورده خود پاک کند.
 
 
 انسان رایانه را به مبارزه طلبید
 
واتسون، اَبَررایانه مشهور شرکت IBM در یک مسابقه تلویزیونی رقابت سختی را با دو انسان آغاز کرد. مسابقه "ژئوپاردی" (مسئله بغرنج) یکی از مسابقات مشهور تلویزیونی است و ابررایانه واتسون با دو نفر از موفق ترین شرکت کننده های آن به رقابت پرداخته است.
 
آنچه در این مسابقه در نظر قرار می گیرد، یک میلیون دلار به عنوان جایزه برنده نهایی و اعتبار هوش مصنوعی ساخته شده توسط یکی از مشهورترین شرکتهای سازنده رایانه جهان است.
 
IBM عنوان می کند واتسون نشانه ای از آغاز دورانی جدید از محاسبات رایانه ای است، دورانی که رایانه ها می توانند آنچه انسانها از آنها می پرسند را بیاموزند و درک کنند. این مسابقه یکی از بزرگترین رقابتهایی است که واتسون با آن مواجه شده است زیرا سرعت مسابقه بالا بوده و راهنمایی ها در آن بر اساس مفهوم پنهانی و غیر مستقیم پاسخ نهایی انجام می گیرند، شرایطی که انسانها در کنترل آن نسبت به رایانه ها برتری دارند. این مسابقه بزرگ سه روز ادامه می یابد.
 


آخرین مطالب
نظر سنجی
دانشمندان مورد علاقه خود را انتخاب کنید(یک یا چند تا)داغ داغ
امکانات جانبی